Ekonomi

Zelenskiy’in tahıl ihracatı kısıtlamalarına tepkisi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, internet üzerinden katıldığı Üç Deniz Girişimi Zirvesi’nde güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB’nin 5 ülkenin Ukrayna’dan tahıl ithalatına kısıtlama getirdiğine işaret eden Zelenskiy, “Ukrayna gelecekte tahıl ihracatına yönelik herhangi bir kısıtlamanın sürdürülmesine kesinlikle karşıdır. Ukrayna’nın ihracatına yönelik herhangi bir kısıtlama, Rusya’nın yarattığı yıkımın daha da büyümesi anlamına gelir.” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na seslenen Zelenskiy, ülkesinin serbest rekabete müdahale etmediğini vurgulayarak, “Bize verilen sözlerin, Ortaklık Anlaşması’nın, serbest piyasa koşullarının ihlal edilmesini kabul etmeyeceğiz. Avrupa kurumları artmamalı” dedi. Avrupa’da hayal kırıklığı var ve verilen sözlere olan güveni artırmalıyız.” dedi.

Ukrayna’nın sahada Avrupa değerleri için mücadele ettiğine işaret eden Zelenskiy, “Ancak Ukrayna ve ortak Avrupa vakıfları için tahkim mahkemelerinde mücadele etmemiz gerekiyorsa bunu istemesek de yaparız. Gerektiğinde uluslararası kuruluşların platformlarında mücadele edeceğiz.” dedi.

Haziran ayında AB, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithalatına yönelik kısıtlamasını 15 Eylül’e kadar uzattı.

haberbeylikova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu