Haber

Libya’nın doğusundaki sel felaketinde 50 aile kayboldu

Libya’nın doğusunu etkileyen sel felaketinde kıyı kenti Suse’de 50 ailenin kaybolduğu bildirildi.

Libya medyasında yer alan haberlere göre Suse Belediye Başkanı Vail Berik, kentteki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Suse’de şu ana kadar 50 ailenin kaybolduğunu kaydeden Berik, kentte bir mahallenin tamamen selin sürüklediği taşlarla dolduğunu belirtti.

Berik, kurtulan olabilir umuduyla kurtarma ekibiyle birlikte mahalleyi defalarca dolaştıklarını ancak ses duymadıklarını ifade etti.

Berik, şu ana kadar Suse’ye arama kurtarma ve yardım için herhangi bir kuruluş ekibinin ulaşmadığını da sözlerine ekledi.

Libya’da sel felaketi

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan ederken, Libya Cumhurbaşkanlığı Kurulu selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Libya’nın doğusunda “Hükümetin Sağlık Bakanı” olan Osman Abdulcelil, gün içinde yaptığı açıklamada, son verilere göre ülkenin doğusunda yaşanan sel felaketinde can kaybının 3 bini aştığını duyurdu. Çoğu Derna şehrinde.

Kızılhaç, Libya’daki sel felaketinde kayıp sayısının da 10 bine ulaştığını belirtti.

Libya’nın doğu bölgelerindeki yağışların “40 yılın en yüksek yağışı” olduğu söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu