Haber

HATAY’DA ÇADIR KENTLERDE DEPREM ALTINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ALANLARI

Depremin en büyük yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Hatay’da birçok noktada oyun alanlarının bulunduğu geniş alanlarda çadır ve konteyner kentler kurulurken, depremzedeler yeni yaşam koşullarına alışmaya çalışırken, çocuklar da yeni yaşam koşullarına alışmaya çalışıyor. parklarda oynayıp çocukluklarını yaşamaya devam ediyorlar.

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 26 gün geçti. Enkaz altında binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı Hatay’da, arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından başlatılan enkaz kaldırma çalışmaları ile birlikte depremzedeler için çadır ve konteyner kent inşaatları hızla devam ediyor. Özellikle Antakya, Samandağ ve Defne ilçelerinde yaşanan büyük yıkımın ardından gerek yurtiçindeki kamu kurum ve kuruluşları gerekse sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Türkiye’den birçok ülkeden gönderilen çadır ve konteynerlerle şehrin birçok noktasında açık alanlarda yaşam alanları oluşturuldu. yurt dışı.

AFAD kontrolünde olan bu çadır ve konteynerlerin bulunduğu yaşam alanlarında bazı belediyeler tarafından çocuk oyun alanları oluşturuldu. Bu çadırlara yerleştirilen depremzedeler, yeni konutları yapılana kadar yaşamlarını sürdürecekleri bu çadır kentlere sığındı. Depremden etkilenen ailelerin çocukları ise bu çadır kentlerde oluşturulan oyun alanlarında gün boyu oyun oynayarak vakit geçiriyor. Çocukların parkta oynarken çok eğlendiği görülüyor.

cekerekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu