Ekonomi

Enflasyonda baz etkisi nedir? Ekonomistler enflasyon rakamlarını nasıl yorumluyor?

Türkiye’de rekor seviyelere yükselen enflasyon, TÜİK verilerine göre yaklaşık 1,5 yıl sonra baz etkisiyle Aralık 2022’de düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) göre baz etkisi, bir yıl önceki istatistiklerle karşılaştırılarak ortaya çıkan değişimdir.

Baz etkisi Merkez Bankası resmi internet sitesinde şu şekilde tanımlanmaktadır:

“İki döngü ortasındaki değişim hesaplanırken, değişime atıfta bulunulan dönemde normalden önemli ölçüde düşük veya yüksek bir gerçekleşme durumunda değişimin hesaplandığı döneme yansıyan etkiyi ifade eder. Örneğin. 2014 yılı Kasım ayı yıllık enflasyonu hesaplanırken, 2014 yılı Kasım ayı tüketici endeksi ile 2013 yılı Kasım ayı tüketici endeksi karşılaştırılmaktadır. Kasım 2014 yıllık enflasyon

Enflasyonda baz etkisinin etkili olacağını açıklayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızla ortadan kalkacak baz etkileri var. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaklaşımdır. Enflasyonun gerçek gidişatını anlamak için aylık gelişmelere odaklanın.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Aralık ayı itibarıyla baz etkisiyle enflasyonun düşeceğine dair açıklamalarda bulundu.

Ekonomistler baz etkisiyle düşen enflasyon rakamları için ne dedi?

Ekonomist Mustafa Sönmez, enflasyonun aylık bazda yüzde 3’e yakın artış yaşamasına rağmen baz etkisiyle yıllık yüzde 1 civarında düşüş yaşadığını belirterek, “Baz etkisiyle sert iniş Aralık ayında gerçekleşecek ve ortaya çıkacak. yaklaşık %67’dir.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu